به سایت شرکت مشاورین تجاری ارزاسپاد خوش آمدید   

باشگاه

 

 

در روزهایی که تمرینات سنگین و نفس‌گیر در باشگاه‌های بدنسازی به یک سبک زندگی تبدیل شده است، کسب و کارهایی در دل این تمرینات روییده و در بازار مشاغل طنین‌انداز می‌شود. باشگاه بدنسازی به عنوان یکی از کسب‌وکارهای نسبتا نوپا و جوان کشور چند سالی است که با تمام کاستی‌ها همچنان بر مدار موفقیت قرار گرفته و نسب موفقیت آن به شکست چندین برابر است. برای راه‌اندازی باشگاه در وهله اول نیاز به دریافت مجوز است. شرایط دریافت مجوز باشگاه بدنسازی عبارت است از: داشتن مدرک تحصیلی حداقل دیپلم، موسس نباید دارای شغل دولتی باشد، تاهل یک الزام است.در صورت فعالیت باشگاه در دو بخش آقایان و بانوان حتما باید یکنفر به عنوان مدیر و یکنفر به عنوان مدیر بانوان انتخاب شود. مدیران باشگاه هم به تنهایی دارایی شرایطی هستند که نشان می‌دهد هر کس نمی‌تواند نسبت به مدیریت این فضا اقدام کند.پس از طی این مراحل مدارک مورد نظر باید تهیه شده و به اداره اماکن شهر مربوطه تحویل شود.

 

مهم‌ترین مدارک مورد نیاز درخواست مجوز باشگاه
مهم‌ترین مدارک مورد نیاز درخواست مجوز باشگاه عبارت است از: تعیین نام باشگاه، تکمیل فرم تاسیس ارائه شده از سوی اماکن، کروکی محل باشگاه، آرم و مهر باشگاه، کارت پایان خدمت، گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی عدم اعتیاد، تعهدنامه فدراسیون پزشکی، مدرک مربیگری و …
پس از تکمیل و ارائه مدارک و فرم‌های مورد نظر اداره اماکن نسبت به احراز صلاحیت اقدام کرده و حدود یک ماه تا ۴۵ روز دیگر مجوز لازم صادر می شود. اما راه اندازی یک کسب‌و کار تنها به داشتن مجوز نیست.بلکه باید ملزومات مورد نظر هم تهیه شود. برای تهیه ملزومات نیاز به بررسی میزان سرمایه اولیه و چگونگی تخصیص آن در مراحل مختلف است.

 

سرمایه اولیه
باشگاه‌های بدنسازی از نظر کیفی، کمی، موقعیت جغرافیایی، تجهیزات و امکانات به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.
هزینه ساخت باشگاه با توجه به قیمت زمین در مناطق مختلف شهر متفاوت است. یک بودجه ثابت را نمی توان برای تمام نقاط شهر یکسان فرض کرد، اما با این حال ۵۰۰ متر زمین برای ساخت باشگاه نیاز است که قیمت آن متناسب با آن محله خواهد بود. از طرف دیگر، تجهیزات مورد نیاز یک باشگاه نظیر تردمیل، دستگاه های چندکاره و… قیمت های متفاوتی دارند که در مجموع برای یک باشگاه با ظرفیت ۳۰ نفر همزمان به تعداد چهار دستگاه در هر حرکت نیاز است که متناسب با آن باید بیش از ۲ تن وزنه برای دمبل و هالتر وجود داشته باشد، بنابراین بیشترین هزینه راه اندازی باشگاه صرف خرید دستگاه ها خواهد شد.
فراهم کردن سازه هایی برای کاهش سروصدا و ایجاد آلودگی صوتی در فضای باشگاه الزامی است و هرچقدر یک باشگاه از محیط آرام تری برخوردار باشد با استقبال بیشتری مواجه خواهد شد، به همین دلیل کف باشگاه باید پارکت هایی قرار گیرد که از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد. همچنین نیاز است دیوار باشگاه ها دارای عایق صوتی بوده و از سوی دیگر ارتفاع مناسبی داشته باشد، به همین دلیل تغییر کاربری یک فضا به باشگاه بدنسازی با هزینه های زیادی برای ایجاد ساختاری مناسب با این ورزش همراه خواهد بود. خیلی از باشگاه های بدنسازی به دلیل مزیت هایی چون داشتن جکوزی، سونا و… توانسته اند تعداد زیادی از ورزشکاران را جذب کنند، گرچه هزینه ارائه خدمات به شهریه اضافه شده اما این موضوع نه تنها منجر به کاهش مشتریان آنها نشده، بلکه زمینه حضور بیشتر مشتریان را فراهم کرده است.
زمانی که یک باشگاه با قیمت کمتر مشتریان بیشتری را جذب می کند درآمد بیشتری خواهد داشت، اما در کنار آن با استهلاک بیشتر تجهیزات روبه رو خواهد شد که با توجه به گران بودن آن به نظر می رسد هزینه تجهیز مجدد بالا خواهد رفت، به همین دلیل درآمدزایی با خدمات باشگاهی همچون برنامه های تمرینی، مربیان مجرب و حتی سونا و… علاوه بر اختصاصی کردن باشگاه و افزایش شهریه، میزان استهلاک تجهیزات را کاهش می دهد، زیرا روزانه مشتریان کمتری مراجعه می کنند و در مقابل هزینه بیشتر از آنها دریافت می شود. کافی شاپ و اغذیه می تواند زمینه جذب مشتریان را بیشتر کند، خیلی از ورزشکاران حرفه ای به دلیل تمرینات سنگین در پایان ورزش به خرید خوراکی تمایل دارند. وقتی یک باشگاه از چنین خدماتی برخوردار نباشد یک امتیاز منفی است، به همین دلیل باید با فراهم کردن اغذیه سالم، ورزشکاران حرفه ای را به باشگاه جذب کرد. با توجه به اهمیتی که هم اکنون افراد جامعه به سلامت جسمی خود می دهند و به نوعی ارزش اجتماعی تبدیل شده به نظر می رسد ارائه مشاوره های لاغری و روش های کار با وزنه می تواند درآمدزایی باشگاه های ورزشی را بیشتر کند. در واقع باشگاه ها به صورت محلی و منطقه ای ورزشکاران را جذب می کنند به همین دلیل رقیب آنها تنها باشگاه های آن منطقه است که اگر در زمان راه اندازی امکانات آن باشگاه ها را بررسی و زمینه ارائه خدمات بیشتر را فراهم کنند، به طور قطع درآمد بیشتری را با ثبت نام از مشتریان اختصاصی به جیب خواهند زد.

 

چالش ها و ریسک‌ها
کسب‌و کار با چه چالش‌ها و مشکلاتی روبه‌ رو است؟ صاحب کسب‌وکار چه ریسک‌هایی را باید به جان بخرد؟ این ریسک‌ها چگونه برطرف می‌شود؟ یکی از مهم‌ترین چالش‌های این کسب و کار یافتن ملک مناسب با موقعیت جغرافیایی مناسب است. اگر باشگاه در موقعیت درست راه‌اندازی نشود درآمدزایی آن بدون شک منفی است.باید بسته به میزان امکانات و تجهیزات موقعیت جغرافیایی را در نظر گرفت.. در وهله اول باید موقعیت‌یابی مناسب را انجام داد.

 

قیمت‌گذاری خدمات
یکی دیگر از مشکلات باشگاه‌داران است و نظارت درست و کافی بر روی این موضوع انجام نمی‌شود. موضوع دیگر این است فضای باشگاه باید دارای سقفی بلند و تهویه مناسب باشد به همین دلیل هر ملکی را نمی‌توان برای باشگاه در نظر گرفت. به نوعی پیدا کردن یک مکان مناسب نکته اصلی موفقیت در این کسب و کار است.
همچنین نیاز است دیوار باشگاه‌ها دارای عایق صوتی بوده و از سوی دیگر ارتفاع مناسبی داشته باشد، به همین دلیل تغییر کاربری یک فضا به باشگاه بدنسازی با هزینه‌های زیادی برای ایجاد ساختاری مناسب با این ورزش همراه خواهد بود.
همچنین باشگاه‌های وی آی پی به دلیل خاص بودن مشتریان با معضلی به نام مدیریت بر رضایتمندی مشتریان رو به رو هستند. از آنجایی که مشتریان این باشگاه‌ها افراد خاص و ویژه‌ای بوده و برای حضور در سالن مبالغ قابل ملاحظه‌ای را پرداخت می‌کنند توقعات متفاوتی دارند که برآورده کردن آن‌ها به مدیریت مناسبی احتیاج دارد.

 

 

 

اشتغال‌زایی
میزان اشتغال‌زایی این کسب‌و‌کار چقدر است؟ این کسب‌و‌کار برای چند نفر و چگونه اشتغال‌زایی می‌کند؟ حاشیه سود آن چقدر است؟ باشگاه‌های بزرگ حاشیه سود بیشتری نسبت به باشگاه‌های کوچک دارند. با توجه به خدماتی که در این باشگاه‌ها ارائه می‌شود مشتریان گردش مالی بیشتری را در این اماکن ایجاد می‌کنند. در بیشتر باشگاه‌ها فروش مکمل غذایی، خدمات آرایشی و حتی خدمات مشاوره‌ای یک منبع درآمدی بسیار عالی به شمار می‌رود. یک باشگاه بزرگ و مجهز باید دارای دو تا سه مربی باشد. در این باشگاه‌ها حتما یک مسئول نظافت و خدمات فعالیت می‌کند. یک نفر به عنوان مدیر و یک نفر به عنوان صندوق‌دار حضور دارند. البته سالن‌دار هم وظیفه رسیدگی به مشتریان و ارائه خدمات به آن‌ها را دارد. در برخی سالن‌ها هم دو نفر وظیفه ماساژ را بر عهده دارند که تعداد این سالن‌ها بسیار اندک است. با توجه به اینکه میزان استفاده آقایان در ساعت‌های منتهی به شب بیشتر از صبح است. بیشتر سالن‌ها شیفت صبح را به خانم‌ها اختصاص می‌دهند.

 

 

اسکرول به بالا